Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Milenci (Bez názvu)

O7/197

Zdeněk Virt (1925-2008)

MILENCI (BEZ NÁZVU)

70. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 303x295 mm. Verso značeno autorským razítkem. Stav A.

Český malíř a fotograf, nejvýznamnější představitel op-artu v české fotografii. V letech 1941-1944 studoval Státní grafickou školu a večerní kurzy kreslení aktu, mezi léty 1945-1950 pak Vysokou školu uměleckoprůmyslovou u F. Tichého. Poté začal pracovat v ČTK, zabýval se užitou grafikou a od poloviny 50. let také fotografováním. Své žánrové snímky a akty publikoval v časopisech. Fotografie upravoval pomocí rastrů a sítí. Věnoval se také ilustrační tvorbě a spolupracoval s filmem. Poprvé vystavoval v roce 1963 v Divadle E. F. Buriana. K jeho nejznámějším dílům patří pohlednicový soubor Akty Zdeňka Virta, vydaný nakladatelstvím Orbis roku 1967 s autorovým úvodním textem, který se objevil i v zahraničních publikacích. V roce 1970 vydal souhrnnou práci Op-art Akte, opět s vlastním komentářem. V období normalizace nemohl akty publikovat, věnoval se tedy spíše grafické tvorbě a reklamní fotografii. Působil řadu let také pedagogicky, byl jedním z prvních pedagogů kabinetu fotografie na FAMU. Po ztrátě kolekce v souvislosti s polskou výstavou v roce 1981 dále vystavovat odmítal. V 90. letech se vrátil ke kresbě a malbě.