A75/320
Jan Lichtág (1898-1985)
DIANA NA LOVU
Čechy, Bechyně, Keramická akciová společnost v Bechyni,
1922-1948
Dynamická plastika v artdecové stylizaci představuje akt běžící bohyně doprovázené dvojicí loveckých psů na soklu imitujícím terén, bílá fajáns.
Lit.: J. Hořava, Keramika z Bechyně. Výrobní družstvo keramické v Bechyni (1903-1924). Keramická akciová společnost v Bechyni (1922-1942), České Budějovice 2019, s. 233, uvedeno pod č. modelu "490".
V. 55 cm.
Vtlačená zn. "KS Bechyně" a č. modelu "490", zezadu na soklu sign. "J. LICHTÁG".
Stav A/B.
Krakelovaná glazura, menší odštěp ze spodní strany soklu.
Český sochař, medailér, keramik, designér a pedagog. Studoval C. k. odbornou školu keramickou v Bechyni (do 1915) a poté Uměleckoprůmyslovou školu u J. Drahoňovského (do 1922). Absolvoval praxe v Rakousku a Francii, v porcelánkách Sèvres, Limoges či Vierzon. 1925 se účastnil 2. světové výstavy dekorativních umění v Paříži, nejznámější z této účasti je plastika Diana na lovu, a byl povolán jako profesor na Státní odbornou školu pro průmysl porculánový v Karlových Varech. 1928 se stal vedoucím Oddělení pro plastiku, keramiku a příbuzná řemesla brněnské ŠUŘ. Zde zakládá spolu s B. Fuchsem, F. Süsserem a dalšími Dílny umělecké keramiky.
Vydražená cena: 3 200 Kč