A57/094
Vladislav Kavan (1924-2003)
JEZDEC NA KOZE
1972 Kombinovaná technika - pastel a tempera na papíře, 500x370 mm, sign. a dat. vpravo dole "V. Kavan 72.". Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Studoval na katedře textilního designu Uměleckoprůmyslové školy v Praze. V roce 1958 se podílel na oceňované expozici Československého pavilonu EXPO 58 v Bruselu. V šedesátých letech navrhoval obálky časopisu Tvar a Domov, v srpnu 1968 však emigroval se i svou rodinou do Itálie. Až do své smrti žil v italském Bolzanu. Od šedesátých let pravidelně vystavoval po celé Evropě, např. v Galerii Angolare v Miláně nebo na Salon des Nations v Paříži. V emigraci se Vladislav Kavan se obrací od designu k autonomním obrazům, zcela v duchu tradice československé ilustrace ateliéru Jiřího Trnky. Kavan zásadně odmítal násilí a politickou moc ovládající lidské životy, proto v jeho dílech nenajdeme agresivitu, ale snový poetický svět, ve kterém lvi nejsou krvelační králové, ale milí smutní tvorové, přátelští člověku.