Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Jezdec - Pocta K. H. Máchovi

A58/030

Antonín Procházka (1882-1945)

JEZDEC - POCTA K. H. MÁCHOVI

1936
Litografie na papíře, 200x246 mm (výřez pasparty), zn. vpravo dole v tisku „AP“, sign. tužkou vlevo dole „Ant. Procházka“. Paspartováno.

Antonín Procházka – malíř, grafik a ilustrátor. Po maturitě na kroměřížském gymnáziu začal studovat práva, ale již roku 1902 vstoupil na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, odkud v roce 1904 přešel na Akademii výtvarných umění (k Vlahu Bukovacovi a Hanuši Schwaigerovi). Nespokojen s výukou odcestoval roku 1906 s E. Fillou do evropských kulturních center a studium nedokončil. Byl členem Osmy, jejíchž obou výstav se zúčastnil. Od roku 1910 byl i ve Spolku výtvarných umělců Mánes a v roce 1911 se stal členem Skupiny výtvarných umělců. V roce 1923 se natrvalo přestěhoval do Brna. Roku 1946 byl posmrtně jmenován národním umělcem.

Vyvolávací cena: 500 Kč
Vydražená cena: 900 Kč Prodáno