Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Továrna

A58/040

Bohumír Matal (1922-1988)

TOVÁRNA

1946
Kombinovaná technika na papíře, 160x270 mm (výřez pasparty), sign. vpravo dole „Matal 46“. Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Bohumír Matal - malíř spjatý s Brnem. V letech 1942-1945 byl internován v pracovním táboře Lohrbrück. Po začátcích ovlivněných surrealismem se postupně orientuje ke snově zabarvenému civilismu. Stal se posledním a nejmladším členem Skupiny 42, s níž poprvé vystavoval v roce 1946 v Brně. Od téhož data se účastnil i výstav v zahraničí. Měl zvlášť blízko k Josefu Kainarovi, s nímž měl shodný námět, provedený v několika variantách obrazu Stříhali dohola malého chlapečka. Po lyrické abstraktní malbě konce 60. let zužitkovával zkušenosti z vlastní tvorby konce let čtyřicátých. Mezi lety 1950-1955 nesměl vystavovat, ani poté nebyl oficiální kritikou přijímán. Jeho ateliér na České ulici v Brně se stal centrem progresivně orientovaných výtvarníků a teoretiků, z nichž vznikla Skupina Brno 57. V ústraní svého mlýna v Prudké u Doubravníku se věnoval své tvorbě, aniž sledoval aktuální umělecké dění.

Vyvolávací cena: 16 000 Kč