A58/178
Čestmír Janošek (1935)
BEZ NÁZVU
1958
Olej na plátně, 61x81 cm. Rámováno.
Dílo uvedeno v autorském katalogu: Čestmír Janošek: Praha-Kolín, Výběr z díla let 1957-1995. České muzeum výtvarných umění, Praha 1995. Viz také databáze http://www.artlist.cz.
Studoval na Vyšší škole um. průmyslu v Praze (1950-1954) a poté na AVU u K. Hladíka a V. Sychry (1955-1962). Po realistických a kubistických začátcích pod vlivem Expa 58 (Brusel) jako mnozí další umělci obrátil pozornost k abstrakci. Jeho tvorba v letech 1958-1962 vycházela z informelní gestické malby. První malby byly ještě velmi expresivní, ale postupně se dostával ke kombinaci tašistických tvarů s geometrickými liniemi. V té době se také pustil do experimentů, např. používání sazí a dalších přírodních materiálů. Podnětné bylo rovněž přátelství s V. Boudníkem a umělci z okruhu tzv. Konfrontací, kde i sám vystavoval. V období 1962-1964 se od malby posunul spíše k objektu, zprvu také ještě závěsnému, později volnému. I nadále experimentoval s technikami a "neuměleckými" materiály. R. 1968 emigroval do Kolína n. R., kde žije a tvoří dodnes. Odlišná atmosféra nového působiště jej vedla k malbě zaměřené na mystickou symbolikou světla. V 90. letech navštívil Prahu a částečně se vrátil ke svým starším tvůrčím technikám.