Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Jaro - studie

A58/194

Sylva Lacinová-Jílková (1923)

JARO - STUDIE

1967
Variantní model k plastice Jaro (1969, mořené dřevo, v. 125 cm, Muzeum umění v Olomouci), olovo, v. 29 cm, sign. a dat. na soklu „LACINOVÁ 67“. Stav A. Repr.: B. Gabrielová, Výtvarní umělci dneška / VII. Sylva Lacinová, Moravská galerie Brno a Město Brno 1996.

Sylva Lacinová-Jílková - brněnská sochařka. Od r. 1942 navštěvovala večerní kurzy kreslení a modelování na ŠUŘ v Brně a zároveň soukromě studovala u sochaře F. Hořavy , řezbáře a restaurátora H. Kotrby (1942-1943) a 1943-1944 u V. Makovského na Škole umění ve Zlíně. 1945-1950 absolvovala AVU u K. Pokorného. 1950-1951 pracovala v brněnském ateliéru V. Makovského. 1955 získala cenu Osvobození města Brna, 1965 Krajskou cenu A. Procházky. 1969 byla vyloučena ze SČVU a 15 let nesměla samostatně vystavovat. 1983-1990 uspořádala 6 samostatných výstav (Brno, Hodonín, Jihlava, Trenčín, Brno, Praha). 1997 obdržela Cenu města Brna za celoživotní práci. Během svého převážně moravského působení vytvořila několik desítek exteriérových sochařských prací pro architekturu a veřejná prostranství a množství plastik do veřejných interiérů, a to i v zahraničí. Ve sbírkách galerií a muzeí se nacházejí desítky jejích komorních plastik ze dřeva, sádry či kovu.