Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Číše s řezbou

A58/401

ČÍŠE S ŘEZBOU

Německo, Norimberk, Anton Wilhelm Mäuerl (1672-1737) - připsáno, 1. čtvrt. 18. stol.
Číše z bezbarvého skla na nízké kulovité nožce a ploché, po obvodu hraněné patce, broušená a řezaná, mírně zploštělá kupa ve spodní části zdobena broušenými fasetami a na okraji reliéfní palmetou, vybíhající do převýšené voluty. Na plášti bohatá rokoková výzdoba galantních párů v čínských a orientálních kostýmech v krajině, rozvilin, groteskových ornamentů a žertovných motivů, na čelní straně ryté iniciály „JB(?)“ s korunkou, na palmetě francouzský nápis „Aucun tems / ne le change.“ (Ani čas to nezmění.), okraj zlacen. V. 14 cm. Stav A/B. Srov.: O. Drahotová, Barokní řezané sklo 1600-1760, Praha 1989, s. 35 a obr. 12.