Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Husův sbor na pražských Vinohradech

A60/032

Neznámý autor

HUSŮV SBOR NA PRAŽSKÝCH VINOHRADECH

30. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru Mimosa Gravura, původní autorská zvětšenina. 174x127 mm. Verso značeno tužkou (cizí rukou) "foto Pikart". Pětice fotografií neznámého autora pochází z pražského prostředí. Přípisy tužkou a poznámky typu „# JSU 12“ či „foto: Pikart“ jsou evidentně pozdějšího data. Písmena JSU mají patrně okazovat k Josefu Sudkovi, je sice pravdou, že ten je autorem nemálo slavného cyklu fotografií Karlova mostu v noci, avšak Sudek začal fotografovat Karlův most až počátkem 50. let. Fotografie Husova sboru na pražských Vinohradech či skokanské věže na Barrandově jsou velmi zdařilými příklady funkcionalistické fotografie a mohly by skutečně odkazovat k Arnoštu Pikartovi či Josefu Sudkovi, který barrandovskou věž také fotografoval, avšak s ohledem na typ použitého papíru, formát, zpracování atd. je více než pravděpodobné, že všech pět fotografií je dílem jediného autora. V takovém případě se jeví autorství Sudka či Pikarta jako velmi nepravděpodobné. Fotografie správně autorsky zařadit je dnes takřka nemožné, to však nic nemění na tom, že pětice předkládaných snímků vykazuje vysokou kvalitu. Autor byl evidentně obeznámen s moderními fotografickými proudy (funkcionalismus, nová věcnost) a svou schopnost zakomponovat tyto proudy do své tvorby prokázal na výbornou, fotografie Karlova mostu či Jánského vršku jsou naopak příklady fotografického mainstreamu 30. let, avšak i tyto fotografie odpovídající většinovému vkusu jsou pořízeny s nemalým smyslem pro kompozici a celkové vyznění, taktéž technické zpracování fotografií je velmi dobré. Stav A/B.
Lehce roztřepené rohy.

Vyvolávací cena: 5 000 Kč