Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Anděl

A60/196

Jan Zrzavý (1890-1977)

ANDĚL

1974
Lept na papíře, 147x98 mm, značeno vlevo nahoře v tisku "JZ" a signováno vpravo dole tužkou "J. Zrzavý".

Jan Zrzavý – český malíř a grafik, významný představitel české výtvarné avantgardy 1. pol. 20. století. Studoval na uměleckoprůmyslové škole v Praze u Emanuela Dítěte, také u Karla Reisnera, Františka Ženíška a F. Županského. Intenzivně se také věnoval studiu italského quattrocenta. Podnikl studijní cesty po Německu, Itálii, Belgii, Francii. Spoluzakladatel skupiny SURSUM, člen SVU Mánes a Tvrdošíjných. V jeho díle se objevuje symbolismus, postupy malby starých mistrů, hladká fraktura. Jeho poslední autorská výstava se uskutečnila r. 2007 ve Valdštejnské jízdárně v Praze.