Hlavní stránka > Aukce > 62. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Šestice tisků

A62/025

Václav Hollar (1607-1677)

ŠESTICE TISKŮ

1637–1646
1. Žena s dubovým věncem podle Martina Schongauera, 1646. Mědirytina na papíře, 122x94 mm, zn. vlevo nahoře „Martin Schön“ a dat. vpravo nahoře „1646“. V soupisu Parthey Pennington č. P1641. - 2. Hlava a ramena Turka s knírem a velkým turbanem podle Hanse Holbeina. Mědirytina na papíře, 140x95 mm, sign. a dat. v tisku vpravo nahoře „WHollar fecit 1646“, zn. vlevo „HHolbein inv.“ Ve spodní části nápis „Do. Henrico van der Borcht iuniori, Artis Pictoriae Amatori maximo, Amico suo dilectissimo, hanc tabellam dedicat, Adam, Alexius Bierling. Ao 1646“. V soupisu Parthey Pennington č. P2010. - 3. Dáma s pruhovaným živůtkem. Lept na papíře, 110x100 mm, sign. a dat. vlevo dole „Hollar fec. 1646.“ V soupisu Parthey Pennington č. P1912. - 4. Portrét chlapce s kloboukem z levého profilu podle Hanse Holbeina. Lept na papíře, 85x68 mm, sign. a dat. vlevo nahoře „W. Hollar, 1637.“. V soupisu Parthey Pennington č. P1543. - 5. Norimberská obchodnice. Lept na papíře, 110x75 mm, sign. a dat. vlevo dole „W. Hollar fecit. 1646“. V soupisu Parthey Pennington č. P1819. - 6. Martýrium. Lept na papíře, 118x73 mm, sign. vlevo dole „W. Hollar fecit.“. Nejdůležitější prací Václava Hollara v roce 1643 bylo vydání skupiny 36 listů s názvem Theatrum mulierum.

Václav Hollar – český barokní rytec a kreslíř. Mezi jeho časté náměty patřily přírodní motivy, krajiny, veduty, mapy, portréty, městské prospekty na volných listech i v souborech. Od roku 1627 působil v dílnách ve Frankfurtu nad Mohanem u Matthäuse Meriana, ve Štrasburku, v Kolíně nad Rýnem a v Antverpách. Od roku 1636 pracoval ve službách hraběte Thomase Howarda z Arundelu, s nímž se dostal do Anglie. Václav Hollar – český barokní rytec a kreslíř. Mezi jeho časté náměty patřily přírodní motivy, krajiny, veduty, mapy, portréty, městské prospekty na volných listech i v souborech. Od roku 1627 působil v dílnách ve Frankfurtu nad Mohanem u Matthäuse Meriana, ve Štrasburku, v Kolíně nad Rýnem a v Antverpách. Od roku 1636 pracoval ve službách hraběte Thomase Howarda z Arundelu, s nímž se dostal do Anglie.

Vyvolávací cena: 7 000 Kč
Vydražená cena: 12 000 Kč
Prodáno