A62/535
Elly Strobach - Königová (1908-2002)
ZAKLÍNAČKA HADŮ
Čechy, Duchcov, Royal Dux
2. třetina 20. stol.
Porcelánová figura tanečnice v orientálním kostýmu, zaklínající kobru hrou na flétnu, nízký oválný podstavec. Malováno kobaltem pod polevou, inkarnát, obličej a vlasy nepolévané, detaily zlaceny, na soklu barevně malované kvítky na polevě.
V. 23,5 cm.
Zn. vtlačeně "212" a "P40", na glazuře červeným razítkem "ROYAL DUX CZECHOSLOVAKIA" (ochranná známka č. 22 - značka neregistrovaná tištěná na mnoha výrobcích bez růžového trojúhelníku) a "Import".
Chybí flétna.
Elly Strobach - Königová absolvovala Státní odbornou keramickou školu v Teplicích a poté začala spolupracovat s duchcovskou porcelánkou. Ve 30. a 40. letech vytvářela především ozdobný a figurální porcelán ve stylu art deco a patřila mezi přední návrháře firmy. Její elegantní ženské akty, tanečnice a figurky dětí či zvířat jsou dodnes mezi sběrateli velmi oblíbené a ceněné. Některé z jejích modelů jsou stále součástí produkce porcelánky Royal Dux. V 2. polovině 60. let odešla z politických důvodů se svým druhým manželem do německého exilu.