Hlavní stránka > Aukce > 63. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Detail

A63/013

Jan Lauschmann (1901-1991)

DETAIL

20. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie sépiového tónu na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 381x271 mm. Verso značeno autorským razítkem. Stav A/B.
Na okrajích stopy lepidla.

Český chemik a fotograf, průkopník barevné fotografie. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (1918–1922, 1924 doktorát). Pracoval jako chemik v Praze a poté v Brně, kde od r. 1949 jako docent přednášel technickou fotografii a fotografickou technologii na Vys. škole technické, dále vyučoval na Vojenské akademii, kde byl v r. 1956 jmenován profesorem, v 60. a 70. letech působil také na VŠCHT v Praze a Pardubicích. Fotografií se amatérsky zabýval od dětství, ovlivnil jej např. D. J. Růžička. 1923–1934 byl členem redakční rady časopisu Fotografický obzor, kde také publikoval. Obdržel celou řadu zlatých, stříbrných a bronzových medailí na domácích i zahraničních fotografických výstavách, byl členem Českého klubu fotografů amatérů v Praze (od r. 1921) a Svazu českých fotografů a nositelem titulu Excellence de la Fédération International de l‘Art Photographique (1972).

Vyvolávací cena: 37 500 Kč