Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Stříbrné kapesní špindlovky s plastickým repoussée pláštěm

A64/022

STŘÍBRNÉ KAPESNÍ ŠPINDLOVKY S PLASTICKÝM REPOUSSÉE PLÁŠTĚM

Anglie, Londýn, Tarts (patrně John Stratton) 2. pol. 18. stol.
Stříbrné kapesní hodinky v ochranném pouzdru s repoussée dekorem mytologické scény v rokokovém tvarosloví. Celková (hrubá) hmotnost 94,29 g (hodinky 70,41 g), Ø 4 cm (pouzdro 4,8 cm). Ciferník stříbrné barvy je dělen reliéfními a černěnými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí prolamovaných ruček a značen "Tarts London". Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaná základová deska a můstek setrvačky, značeno: "Tarts London 12318". Stav restaurováno. Funkční a jdoucí.

Watchmaker J. Tarts (činný 1755–1790) / Zdroj Met museum New York James Tarts, J. Tarts, někdy také pouze Tarts - jako zde, je často se objevující označení hodinek pro holandský trh. J. Tarts by mohl být převrácený spelling jména J. Strat/ton, což je v Londýně oné doby jev poměrně častý, jak uvádí Looms. J. Stratton je hodinář v Londýně evidovaný (ovšem hned několikrát: jako Joseph, mezi léty 1710-1770 na Clintch Str. nebo John na Bunhill-Row 133 - a výčet by mohl pokračovat). Nelze ale vyloučit, že se jedná o produkt holandských, případně švýcarských hodinářů pro kontinentální trh.