Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Stříbrné kapesní špindlovky s datumářem a repousée pouzdrem

A64/024

STŘÍBRNÉ KAPESNÍ ŠPINDLOVKY S DATUMÁŘEM A REPOUSÉE POUZDREM

Anglie, Londýn, Samson 70. léta 18. stol.
Stříbrné kapesní hodinky s ochranným pouzdrem z bílého kovu s repoussée dekorem mytologické scény s Dianou v rokokovém tvarosloví, celková (hrubá) hmotnost 84,64 g (vč. pouzdra 114,03 g), Ø 4,5 cm (hodinky), 5,3 cm (pouzdro). Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty a datumář, opatřen trojicí ruček. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaná základová deska a můstek setrvačky, balustrové sloupky čtvercového řezu, značeno: "Samson LONDON 19055". Na vnitřní straně pláště anglické puncovní značky pro r. 1792 a č. "19055". Stav B. Funkční a jdoucí.

Samson je značka, používaná obvykle pro hodinky, určené k prodeji na kontinentě kolem poloviny 18. století, jsou obvykle doplněné lokací Londonis či London a pravděpodobně byly vyráběny ve Švýcarsku, případně v Holandsku; typická jsou i vysoká pořadová čísla.