Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Zlaté kapesní špindlovky

A64/036

ZLATÉ KAPESNÍ ŠPINDLOVKY

Francie, Paříž, Berthoud 18. / 19. stol.
Kapesní hodinky ve zlatém pouzdru s inkrustovaným a gravírovaným dekorem, celková (hrubá) hmotnost 62,05 g, Ø 4 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí ozdobných ruček a otvorem pro nátah, značen: "Berthoud á Paris". Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, taktéž značeno výrobcem. Plášť na vnitřní straně značen č. 15192. Elegantní hodinky z 60. let 18. století, u nichž rozhodně nelze tvrdit, že pocházejí z rukou Ferdinanda Berthouda, ale jistě vznikly v řemeslné tradici rodiny. Stav C. Funkční a jdoucí, nesourodé ručky.

Rodinná dynastie Berthoud se pyšní perlou francouzské hodinářské elity Ferdinandem (1728-1807), nositelem mnoha titulů a nejvyšších královských ocenění za hodinařinu a mechaniku, ale i jeho sourozenci a synovci byli hodináři. Bratr Jean Henry (1710-1790) - u něj vstupuje Ferdinand jako 14letý do učení; bratr Pierre (nar. 1717) a jeho synové, Ferdinandovi synovci, Pierre Louis (1754-1813) a Henri (+1783).

Vyvolávací cena: 9 000 Kč
Vydražená cena: 18 000 Kč