Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Zlaté dámské kapesní hodinky s pouzdrem

A64/063

ZLATÉ DÁMSKÉ KAPESNÍ HODINKY S POUZDREM

Švýcarsko, Le Locle, Courvoisier & Houriet konec 18. stol.
Zlaté dámské kapesní hodinky v prolamovaném pouzdru ze žlutého kovu s dekorativním šatlénem (obojí obecný kov, d. 11 cm, dvojice přívěsků s klíčkem a nefritovým pečetítkem). Celková (hrubá) hmotnost hodinek 41,91 g, Ø 3,5 cm, obal 4,5 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí prolamovaných ruček a otvorem pro nátah. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, značeno: "Courvoisier et Houriet AU LOCLE No 20259". Stav B. Jdoucí.

Společnost Courvoisier & Houriet v Le Locle byla Davidem Courvoisierem a Jaquesem Fredericem Hourietem založena r. 1771. Jacques Frederic Houriet (1743 -1830) byl ve své době jedním z nejšikovnějších hodinářů Švýcarska. Vyučil se u Gagnebina a Perreleta. Pracoval v Paříži, 1768 otevřel manufakturu v Le Locle. Vyráběl vynikající kapesní hodinky ve stylu Bregueta, který byl zakladatelem přesného strojírenství v Le Locle. Po návratu do Le Locle v roce 1768 se aktivně podílel na záležitostech svého bratra a dvou sester, které zde již byly usazeny, a spojil se s Davidem Courvoisierem, aby založil podnik Courvoisier & Houriet, který poté převzal následnictví po Courvoisier & Fils. V roce 1771 se oženil s Henriette, sestrou svého partnera, a byl s podporou celé rodiny ve věku 27 let v čele nejdůležitějšího hodinářského zařízení v Le Locle s dokonale organizovanou obchodní sítí. Toto spojení s dalšími členy jeho vlastní rodiny, spolu s jeho manželkou, mu umožňuje obchodovat téměř 10 000 hodinek ročně. Houriet vede život skutečného podnikatele, svou produkci přizpůsobuje vkusu mezinárodní klientely, výroba hodinek ve všech stylech a cenách. Vyrábí hodinky do Liverpoolu pro Roberta Roskella, které jsou ve všech ohledech podobné těm, jaké byly postaveny v tomto důležitém výrobním centru v Británii, což mu ovšem nebrání ve stavbě velmi výjimečných hodinek na účet nejvýznamnějších hodinářů své doby. Takto vytvořil hodinky zobrazující rozdíl mezi „skutečným“ slunečním časem (přírodním) a „průměrným“ slunečním časem pro Pierra Le Roy, Ferdinanda Berthouda a Jeana Romilly. Sférickou spirálu, která je koncipována jako koule nebo sféroid, poprvé vyvezla a použila společnost Houriet. Jeho kapesní a námořní chronometry jsou mimořádně vzácné vynikající práce a i dnes dosahují špičkových cen. Zemřel v roce 1830.