Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Stříbrné kapesní hodinky s loveckým výjevem a pohybem

A64/091

STŘÍBRNÉ KAPESNÍ HODINKY S LOVECKÝM VÝJEVEM A POHYBEM

Anglie, Londýn, E. Norton zač. 19. stol.
Stříbrné kapesní hodinky s ochranným pouzdrem, celková (hrubá) hmotnost 121,24 g, Ø 5 cm, pouzdro Ø 6 cm. Ciferník je zdoben miniaturní malbou pestrými emaily s výjevem lovu na jeleny a opatřen průhledkou na pohyblivé kolo vteřinového chodu s motivy běžících honebních psů. V horní polovině bílý číselník dělený černými římskými číslicemi a opatřený dvojicí vyřezávaných ruček. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky. Na základně značeno: "Norton London". Na zadní straně pouzdra ryté jméno "Th. Ed. Melin", na vnitřní straně švédské puncovní značky. Stav B. Funkční a jdoucí, včetně dvou klíčků.

Eardley Norton se narodil v Lincolnshire v roce 1728 a zemřel roku 1792 (Jinde uváděn r. 1794). Jeho matka Elizabeth, vdova, jej v září 1743 přihlásila do učení k Robertu Dawsonovi, hodináři v Alfordu, Lincolnshire, a to na 7 let od 25. května 1743 za honorář 300 liber. Oženil se s Mary Swinnertonovou z Oswestry. Jako londýnský hodinář (watch and clock maker) pracoval od r. 1760 až do své smrti na 49 St. John Street, Clerkenwell. Od roku 1762 působil jako člen Clockmakers Company. Vedle výroby levných hodinek (u nichž často používal značku “Yeldrae” - fonetický přepis křestního jména) se propracoval až k výrobě hudebních a astronomických hodin a hodinek. Vyrobil čtyřciferníkové hodiny pro Jiřího III., nyní v Buckinghamském paláci. V roce 1771 obdržel anglický patent. Pro Jiřího III. vytvořil do královské sbírky hodin nádherné astronomické hodinky se čtyřmi ciferníky. Za tyto hodiny dostal tehdy Norton 1042 liber šterlinků. Další jeho pozoruhodnou prací jsou hudební hodinky, které vyráběl pro ruskou carevnu Kateřinu.

Vyvolávací cena: 20 000 Kč