Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Stolní hodiny ve tvaru lebky

A64/117

STOLNÍ HODINY VE TVARU LEBKY

Anglie, Londýn, D. Evans 80. - 90. léta 18. stol.
Stolní hodinky ve skříňce ve tvaru lebky ze stříbra, zdobené reliéfním a gravírovaným dekorem a prolamováním, vyložené textilií červené barvy. Celková (hrubá) hmotnost 263,04 g, ca 7x5x6 cm. Čelisti lebky spojeny pantem, uvnitř uložen hodinový strojek. Emailový ciferník v barvě slonové kosti je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny, opatřen dvojicí ruček a samostatnou vteřinovkou, Ø 4,2 cm. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, značeno: "D. Evans LONDON 7564". Předmět velmi pravděpodobně určený pro španělský trh, navazující velmi věrně na oblíbené modely pozdního 17. století. Lebka zde představuje klasický symbol vanitas s odkazem: pamatuj na smrt, přijde vždy příliš brzy. Stav A. Funkční a jdoucí, včetně klíčku v podobě pistole.

David Evans (i se španělskou obdobou jména Diego) je uváděn v Londýně mezi léty 1775-1825 na Sweetings Alley, na stejné adrese a ve stejné firmě i James Evans 1773-1808. Mnohé hodinky pro španělský trh signovány "Diego Evans", "Bolsa Real" nebo "London". Působil v partnerství s Higgsem, a tak mnohé hodinky signovány také "Higgs and Evans", případně "James Evans". Firma vyvážela do Virginie, Španělska, jejich kolonií i do Číny.