Hlavní stránka > Aukce > 64. aukce: Hodiny a hodinky > Stolní hodiny ve tvaru lebky

A64/118

STOLNÍ HODINY VE TVARU LEBKY

Anglie, Londýn, Christopher Rowlands 1. pol. 19. stol.
Stolní hodinky ve stříbrné skříňce ve tvaru lidské lebky, zepředu naturalisticky provedené s očima osazenýma lapisem lazuli, zadní část reliéfně zdobená ornamenty a figurálním motivem, celková (hrubá) hmotnost 435,73 g, 9,5x6x7,5 cm. Čelisti spojeny pantem, uvnitř uloženy hodinky. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a opatřen dvojicí šípových ruček a samostatnou vteřinovkou, Ø 4,5 cm. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, značeno: "CHRIST(R).ROWLANDS Coventry Str. London 3635". Stav B. Funkční a jdoucí, včetně klíčku.

Christopher Rowlands - hodinář, uváděn na čísle 7, Castle Street v Londýně (v r. 1814 uveřejněna zpráva v London Gazette o zahájení řízení o úpadku). Na čísle 8, Coventry Street (což by odpovídalo ryté signatuře), je v r. 1825 ovšem uvedena hodinářská firma Rowland & Co. Je pravděpodobné, že se jedná o firmu Christophera Rowlandse, uváděného jako mistr, který přijal učně Georga Frederika Denmana do učení 11. 1. 1813 (jako svobodný ukončuje učednická léta 2. 4. 1821).

Vyvolávací cena: 50 000 Kč
Vydražená cena: 50 000 Kč