A64/169
KONZOLOVÉ HODINY
Francie, Paříž, Isidore Guillaume Champion (1687-1765)
Konzolové kyvadlové hodiny ve stylu Ludvíka XVI., v. 120 cm. Dřevěná skříň na konzole se zlacenými bronzovými aplikami karyatid, puttů a alegorií času je dále zdobena mosaznou a želvovinovou marketerií s rostlinnými motivy technikou André-Charlese Boulleho (1642-1732). Skříň stojí na čtyřech ozdobných nožkách, prosklená přední dvířka kryjí ciferník s reliéfním dekorem ze zlaceného bronzu o Ø 26,5 cm, dělený modrými římskými číslicemi na bílých emailových kartuších pro hodinový a rytými arabskými pro minutový cyklus. Ciferník je prolomen dvěma otvory pro nátah chodu a bití a opatřen dvojicí černých ozdobných ruček. Skříň je završena bronzovou figurou Fámy sedící na křídlech orla. Pružinový strojek značen na zadní desce: "G. J. Champion Paris".
Stav restaurováno.
Jdoucí.
Isidore Guillaume Champion - hodinář v Paříži, Rue Ause le Boucher; v Rue Saint Paul uváděn v letech 1753 až 1758. Ženatý s Marií Nicole Goyyovou.