A64/191
PORTÁLOVÉ HODINY S POHYBEM, KOVÁŘ
Rakousko
2. třetina 19. stol.
Stolní hodiny s automatonem se strojem v dřevěné cylindrické skříni, "zavěšené" pod dřevěným architrávem na dvou štíhlých alabastrových sloupcích, zdobeným kanelováním, perleťovými aplikami a černě lakovaným, stejně jako široký hranolový sokl na čtyřech nožkách. 40x29x13 cm, sloupky opatřeny zdobenými mosaznými patkami a hlavicemi, kyvadlo s prolamovaným dekorem, zadní opěrka ze zlaceného dřeva. Mosazný ciferník s gravírovaným dekorem o Ø 12 cm je opatřen bílým emailovým číselníkem s černými arabskými číslicemi, dvojicí černých šípových ruček a pohyblivou reliéfní figurkou Amora u kovadliny, prolomen dvojicí otvorů pro nátah a bití.
Stav restaurováno.
Funkční, jdoucí.