Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > V Kuželově

A65/131

Jura Mandel (1886-1971)

V KUŽELOVĚ

Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 57x76 cm, sign. vpravo dole "J. Mandel". Rámováno, zaskleno. Stav A.

Narodil se v Kuželově na Slovácku. Před první světovou válkou studoval architekturu na VUT v Praze (1907–1910) u profesora Adolfa Liebschera a následně malbu na AVU ve Vídni (1911–1915) u profesorů Rudolfa Bachera a Julia Schmiedta. Na vojnu byl povolán v r. 1915 a téhož roku byl na ruské frontě zajat; od února 1917 bojoval jako československý legionář v Rusku. Po návratu do vlasti studoval na AVU v Praze (1920–1921) u profesora Karla Krattnera. Od poloviny dvacátých let až do roku 1939 působil jako gymnaziální pedagog v Košicích a v Trnavě. Před vyhlášením samostatnosti Slovenského štátu se v r. 1939 společně s rodinou odstěhoval do Modřan u Prahy, v Modřanech, v okolí Vltavy a v letních měsících na Horňácku maloval až do své smrti v r. 1971.

Vyvolávací cena: 15 000 Kč