A65/170
Vilém Topinka (1909-1977)
DVOJICE KROJOVÝCH STUDIÍ
Dívka z Veselí a Šohaj z Vlkoše u Kyjova. Olej na překližce, 66,5x50 cm, signováno vpravo dole "V. Topinka.". Rámováno, celkový rozměr včetně rámu 84x68 cm. Stav B.
Prostějovský malíř. Maloval hlavně krajiny Kyjovska, Valašska a Slovenska. Všude tam studoval také kroje. V roce 1940 navštívil na Moravském Slovácku syna Joži Uprky Jana. Od té doby se soustředil na hanácký folklór, hanáckou krajinu a krajinu Drahanské vrchoviny. Stal se žákem brněnského malíře Františka Myslivce. Druhou samostatnou výstavu uspořádal v roce 1944 v Městském spolkovém domě. Maloval krajinu, zátiší a figurální motivy.