Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Klečící dívčí akt

A65/544

Emanuel Kodet (1880-1955)

KLEČÍCÍ DÍVČÍ AKT

Čechy, 20. stol.
Dekorativní plastika dívky v polosedu s rukama spojenýma za hlavou, pálená hlína patinovaná. V. 42 cm. Signováno na přední straně soklu „Kodet Em.“. Stav B.

Český sochař, malíř a grafik, narodil se v Pelhřimově. Studoval na Odborné škole keramické v Bechyni a na pražské uměleckoprůmyslové škole u prof. S. Suchardy. Po úspěšném absolutoriu strávil rok na Akademii v Římě. Vytvořil plastiky a pilastry pro novostavbu budovy pražské Filosofické fakulty UK, z roku 1915 pocházejí alegorické reliéfy Obchod a Průmysl na vídeňské Živnobance. Jeho životním dílem se stal monumentální pomník Jana Žižky u Sudoměře z roku 1925. Po vzniku Československé republiky v roce 1918 vytvořil pomník padlých v Jiřicích, Husův pomník v Sušici (1923) a řadu dalších vzpomínkových prací, ale také řadu děl se sokolskou tematikou. Navrhoval i dodnes oceňované keramické plastiky v artdecovém stylu. Jeho syn Jan (1910-1974) se stal rovněž úspěšným sochařem a také otcem malíře Kristiana Kodeta (1948).

Vyvolávací cena: 1 900 Kč
Vydražená cena: 2 000 Kč