Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Melancholické děvče

A65/543

Jan Štursa (1880-1925)

MELANCHOLICKÉ DĚVČE

Umělecká plastika Praha - Nusle model z roku 1906, pozdější realizace (ca 2. třetina 20. stol.)
Klečící dívčí akt, dekorativní plastika na nízkém nepravidelném soklu, pálená hlína. V. 29 cm. Na soklu signováno „ŠTURSA“, zespodu vtlačená značka "UMĚL. PLASTIKA NUSLE 481a". Stav B.

Jan Štursa - český sochař, jeden z nejvýznamnějších tvůrců moderního českého sochařství. Studoval v Praze na Akademii výtvarných umění v ateliéru J. V. Myslbeka, později byl sám na AVU pedagogicky činný. Pro jeho ranou tvorbu je příznačné ovlivnění secesním symbolismem, snaha o poetické vyjádření lidského nitra a pocitů melancholie, do tohoto období patří práce Před koupelí, Appassionato či Puberta. Doslova ikonické ztvárnění životních pocitů nastupující umělecké generace představuje Melancholické děvče (1906). Dívky a ženy představovaly umělcovu velkou inspiraci, od lyrického pojetí se posunul k smyslově erotickému a civilistnímu. Po první světové válce reagoval na tragické zážitky z fronty. Kromě díla Raněný (1921) vytvořil skupinu Pohřeb v Karpatech (1917). V posledních letech svého života se věnoval převážně portrétní tvorbě.

Vyvolávací cena: 1 200 Kč
Vydražená cena: 1 250 Kč