A65/761
NÁSTOLEC
Morava, Moravská Třebová, firma František Bibus
30. léta 20. stol.
Mísa kruhového půdorysu na čtyřech nožkách, dekorativně fasetovaná v artdecovém tvarosloví, obecný kov postříbřený, Ø 27 cm, na podední ražená firemní značka: vlajka s monogramem "FB" a číslo modelu "6705", vložka ze zlatohnědého skla.
Roku 1883 otevřel v místě současných firem TONER a ABNER třebovský občan pan František Bibus stříbrnickou dílnu – podnosy, pudřenky, cigaretová pouzdra, dózy. Rozvoj výroby později i stříbrných příborů je pevně spojený se jménem BIBUS. O významu této specifické výroby mluví i zřízení puncovní služby r. 1904 s oprávněním značkovat výrobky do 1 kg hmotnosti. Poprvé významně změnila historii průmyslové výroby v Moravské Třebové až 2. světová válka, kdy se veškerá výroba přeorientovala na dodávky leteckých součástek firmě METALBAU. Dalším historickým převratem je brutální vyhnání historických vlastníků – sudetských Němců - po skončení války, sloučení místních dílen národní správou a začlenění vzniklého celku do n. p. SANDRIK.