Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Akrobat

A66/135

Eva Fuková (1927-2015)

AKROBAT

50. - 60. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru Agfa, původní autorská zvětšenina. 205x131 mm. Verso značeno autorským razítkem. Stav A.
Drobné retuše.

Fotografka českého původu, která prožila velkou část svého života v USA. Vystudovala malbu na Akademii výtvarných umění u V. Rady a od r. 1951 se soustavně věnovala fotografii. V 60. letech byla jednou z nejvýznamnějších osobností české fotografie, jako první ženě-fotografce jí v roce 1963 vyšla knižní monografie. V roce 1967 emigrovala s dcerou a manželem, malířem V. Fukou, do USA, kde se živila také jako fotografka, a to velmi úspěšně. Zde se věnovala především velkoformátové fotografii, zejména technikou multipláže, jež využívá princip koláže z více negativů, které se na pozitivu skládají ve výsledný obraz. V začátcích tvorby se klonila k surrealismu a poetismu. Vždy hledala neobvyklá spojení motivů, odkazující též k surrealistické tradici. Nastálo se vrátila do Čech v r. 2002. Na začátku roku 2013 jí pražská Leica Gallery uspořádala výstavu "Pábení" a vydala obsáhlou monografii.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.