Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Bez názvu

A66/142

František Krasl (1912-1998)

BEZ NÁZVU

60. - 70. léta 20. stol.
Barevná chromogenní fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 233x233 mm (277x233 mm). Stav A.

Fotoateliér Františka Krasla patřil k nejstarším ateliérům v Místku. Fungoval již na přelomu 19. a 20. století a věnoval se hlavně ateliérové tvorbě. Jeho práce byla oceněna medailí na I. mezinárodní výstavě obchodu, řemesel a hygieny v Karlových Varech v roce 1908. V jeho dílně se vyučil fotografem i stejnojmenný syn, který navázal na rodinnou tradici a stal se významným uměleckým fotografem, jedním z průkopníků barevné fotografie. Studoval na fotografických školách v Mnichově a Berlíně, poté provozoval rodinný fotoateliér. Fotografoval portréty, krajiny i prostředí těžkého průmyslu a dolů na Ostravsku. Vydal řadu fotografických publikací, např.: Ostrava barevná, 1963; Roháče, 1970 či Pohronie, 1977. Mezi léty 1954-1980 působil jako divadelní fotograf ve Státním divadle v Ostravě. Zde portrétoval herce, dokumentoval scény a také představení všech souborů; divadlo vlastní jeho divadelní fotoarchiv.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.