Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Zimní ráno u osady

A68/119

František Kaván (1866-1941)

ZIMNÍ RÁNO U OSADY

Olej na kartonu, 70x90 cm, sign. a zn. vlevo dole "Kaván věnuje v úctě vděčně zimní ráno u osady". Rámováno. Posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Z posudku PhDr. Michaela Zachaře.: „[...] Jedná se o nesporný originál českého krajináře, Mařákova žáka, Františka KAVÁNA (1866 – 1941), vyznačující se typickými znaky jeho vyzrálé malby – uvolněným štětcovým přednesem, vytříbeným koloritem a schopností věrohodně vyjádřit povahu a tvářnost krajiny v jejích atmosferických a světelných proměnách. Obraz pochází z umělcova vyzrálého tvůrčího období po roce 1920, kdy ještě pravidelně aktivně podnikal cesty do plenéru a řešil co nejvěrohodnější zachycení momentální nálady jemu lahodícího místa… Jde o kvalitní Kavánův obraz sběratelské a galerijní úrovně. Potvrzuji jednoznačně pravost Kavánova velkoformátového originálu [...]“. Stav A.

František Kaván - žák Julia Mařáka na pražské akademii, spolupracoval i se svým učitelem a účastnil se spolu s ním malířských výletů do přírody. Působil ve Svobodných Hamrech, odkud i bral krajinné náměty, stejně jako z krajiny Karlštejnska či Kokořínska. Po realistických začátcích se přiklonil k symbolismu a udržoval kontakt s osobnostmi kolem Moderní revue. Po r. 1900 se vrátil k čisté krajinomalbě, kterou zachycoval pomocí impresivně laděného realismu.

Vyvolávací cena: 59 000 Kč
Vydražená cena: 130 000 Kč