Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Lesní zátiší

A68/125

Jiří (Georges) Kars (1880-1945)

LESNÍ ZÁTIŠÍ

Olej na plátně, 65x54 cm, sign. na zadní straně "KARS", na zadní straně opatřeno výstavním štítkem z Kastel Gallery. Rámováno. Posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, CSc. Z posudku PhDr. Tomáše Vlčka, CSc.: „[...] Obraz je pojat jako živá tkáň dramatických protikladů hnědých a zelených barevných tónů. Uplatnění arabesek organických tvarů přírody zde v Karsově pojednávaném obrazu upomíná na vliv, kterým na Karse zapůsobila díla Paula Gauguina, ale zároveň se v dynamice tahů štětce a v napětí zobrazených protikladů přírodního prostředí projevily motivy a principy francouzského fauvismu, který Kars sdílel zejména se svým současníkem André Derainem.[...]“. Stav B/C. K této položce bude kupci připočtena snížená aukční přirážka ve výši 12% z kladívkové ceny + 21% DPH z celé částky.

Jiří (Georges) Kars - jeden z příslušníků první generace českých moderních umělců. Umělecká studia absolvoval v roce 1905 na Akademii v Mnichově. Zpočátku byl okouzlen impresionismem Maxe Liebermanna a v letech 1906–1908 dosáhl značného mistrovství v bezprostředním záznamu impresí z přírodních scén a městských parků. Slibný vývoj Karsovy tvorby byl přerušen první světovou válkou, kterou Kars strávil na haličské frontě a v ruském zajetí. Po válce se snažil pokračovat ve své kubismem inspirované tvorbě. Pod Derainovým vlivem však brzy dosáhl vlastní varianty primitivizujícího neoklasicismu v živém malířském podání ženských aktů v přírodním prostředí, které vzdáleně připomenou Gauguinovy tichomořské ráje. Tyto motivy pak po další dvě desetiletí rozvíjel ve směru stále přísněji budovaného tvaru a hlubšího porozumění pro lidskou postavu, portrét, zátiší i krajinu.