Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Pasačka koz

A68/150

Oldřich Lasák (1884-1968)

PASAČKA KOZ

1938
Olej na plátně, adjustováno na kartonu, 25x36,5 cm (výřez pasparty), celkový formát 39x49 cm, signováno a datováno vlevo dole "O. Lasák 38". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Stav A.

Oldřich Lasák - český malíř, ilustrátor, grafik a prozaik. V letech 1905–1911 studoval na pražské AVU u prof. B. Roubalíka, V. Bukovace a figurální malbu u H. Schwaigra. Během studia podnikl studijní cesty do Itálie, Francie, Německa a Polska. V roce 1912 pobýval na Valašsku, poté se vrátil do Prostějova. Za 1. světové války byl vojenským malířem, působil v Krakově a prošel Haličí. V roce 1916 spolu s A. Kašparem restauroval fresky v olomouckém vojenském kostele Panny Marie Sněžné, poté prošel ještě italskou frontou. Roku 1926 přesídlil do Ostravy. Byl členem "Sdružení výtvarných umělců moravských". Vystavoval v Hodoníně, Vídni, Brně, Prostějově, Olomouci a Moravské Ostravě. Po druhé světové válce obdržel v Ostravě zemskou cenu, později byl jmenován čestným předsedou Svazu československých výtvarníků v Ostravě a čestným členem Sdružení výtvarných umělců moravských. Jako literát je autorem souboru satirické poezie "Moravský kumšt v košili" a vzpomínkové knihy "Z malířova zápisníku".