Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Hlava mladého muže

A68/604

HLAVA MLADÉHO MUŽE

Itálie, poč. 16. stol.
Renesanční busta prostovlasého mladíka, terakota, plně trojrozměrně modelovaná, polychromovaná v přirozených tělových tónech. Portrétní umění je často chápáno jako kvintesence renesančního umění. Mimořádnou roli v něm zaujímají italské portréty z terakoty. Byly od počátku vytvářeny jako samostatné objekty nebo případně jako modely pro díla z jiných materiálů (bronz). I přes "nižší" hodnotu materiálu a její nižší životnost byla hlína nesmírně oblíbena právě pro svou plasticitu a možnosti až šokujícího realismu v kombinaci s barevnou polychromií. Zde nabízená práce je svojí individualitou, dokonalou proporcí a výjimečnou uměleckou hodnotou zařaditelná mezi nejkvalitnější díla tohoto období (závěr 15. a počátek 16. století). Komorní plastika, plně vykreslující psychologickou individualitu portrétovaného mladíka, odkazuje na tradici takových tvůrců, jakými byli Donatello - Donato di Niccolò di Betto Bardi (1386-1466), zejména ve skupině prací pro rodinu Medici ve Florencii, Guido Mazzoni (ca 1445-1518, činný 1473–1518) nebo Antonio Begarelli, známý jako Begarino (1499–1565) v Modeně a Bologni. V. 26 cm. Stav odpovídající stáří. Drobný odštěp na přední spodní hraně, starší (18. stol.), retuše v polychromii.