Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Soubor stříbrných lžiček

A68/671

SOUBOR STŘÍBRNÝCH LŽIČEK

Rakouské císařství, Praha, Tomáš Höpfel (kolem 1793-1847) / Vídeň, 1. pol. 19. stol. (1840 / 1816)
Sada pěti čajových lžiček, d. 16 cm, celková hmotnost 96,49 g, puncovní značky S-27, mistrovské zn. "TH". Spolu: polévková lžíce, d. 21 cm, 66,24 g, punc. zn. S-20, taxovací zn. S-24, mistrovská zn. "INH(?)", na spodní straně rukojeti ryté iniciály "F.H.D.". Ag 13 lotů (812,5/1000). Stav A. Tomáš Höpfel - významný pražský židovský zlatník období klasicismu a historismu. Mistrovskou zkoušku složil v Praze roku 1815 a byl zařazen do izraelského cechu. O rok později získal městské právo na Starém Městě, sídil v Platnéřské ulici. Vyučil se u něj mezi jinými jeho synovec Augustin Jindřich Höpfel. Vdova Veronika vedla po jeho smrti živnost až do roku 1858. Höpfel pracoval především na zakázkách pro synagogy a židovské domácnosti, kromě pražského Židovského muzea vlastní jeho práce také Uměleckoprůmyslové muzeum či Jewish museum v New Yorku. D. Stehlíková, Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví, Praha 2003, s. 181.