Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Slušně vychovaná slečna

A70/026

Vladimír Preclík (1929-2008)

SLUŠNĚ VYCHOVANÁ SLEČNA

1970
Kvaš na papíru, 68,7x48,3 cm, sign. a dat. tužkou vpravo dole "Vl. Preclík 70". Verso tužkou "Slušně vychovaná slečna". Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Vladimír Preclík - český sochař, řezbář, malíř, spisovatel a pedagog. Na zámku v Bechyni se nachází Muzeum V. Preclíka se stálou expozicí jeho děl. Další je umístěna v jeho rodném Hradci Králové, kde se učil řezbářskému řemeslu. Poté studoval Vyšší školu sochařsko-kamenickou v Hořicích a VŠUP v ateliéru J. Wagnera. Vystavovat začal v roce 1958, uskutečnil přes 80 samostatných výstav doma i v zahraničí. Roku 1967 byl vybrán mezi největších 50 sochařů světa a jeho Strom života byl vystaven na světové výstavě EXPO´67 v Montrealu. Jeho dílo je zastoupeno ve všech krajských galeriích v ČR a významných muzeích v zahraničí, např. v Centre Pompidou. Jeho první manželkou byla akademická sochařka a malířka Zdena Fibichová. V 60. letech spoluzakládal a organizoval Mezinárodní sochařská sympozia v Hořicích, obnovená počátkem 90. let. Roku 1990 byl jmenován profesorem sochařství na VUT v Brně, 1993 spoluzaložil a stal se prvním děkanem FAVU. Byl mj. předsedou uměleckého spolku Mánes, Unie výtvarných umělců ČR, Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska, prezidentem Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích.

Vyvolávací cena: 2 000 Kč
Vydražená cena: 42 000 Kč