Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Apotheosa Rudolf II.

A70/038

Oldřich Kulhánek (1940-1913)

APOTHEOSA RUDOLF II.

1989
Suchá jehla na papíru, 95,2x64,1 cm, čísl., zn., sign. a dat. tužkou pod tiskovou plochou "61/100 Apotheosa Rudolf II., Oldřich Kulhánek 89". Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Oldřich Kulhánek - český malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a pedagog, autor grafické podoby současných českých bankovek a poštovních známek. V letech 1958-1964 studoval na VŠUP Praha v ateliéru grafiky prof. K. Svolinského. První samostatnou výstavu měl roku 1968 v Galerii mladých v Praze - spolu s malířem Janem Krejčím. Od roku 1968 byl stíhán a roku 1971 zatčen StB a uvězněn. Byl obviněn z hanobení představitelů komunistických zemí. Celá 70. léta měl zákaz výstav a publicity. Ve vykonstruované kauze byl spolu s ním souzen také jeho kolega a přítel Krejčí. 11 Kulhánkových grafických listů bylo odsouzeno k likvidaci. Jeho rodině a přátelům se však podařilo až do roku 1989 skrývat jejich matrice, takže počátkem 90. let z nich byla vytištěna limitovaná edice Prohibita. Pro celou Kulhánkovu tvorbu je typické zaujetí pro figuru a vyjádření stavu duše. Patřil mezi přední představitele českého ex libris, za své grafické dílo získal celou řadu ocenění; byl prezidentem nadace SČUG Hollar.

Vyvolávací cena: 15 000 Kč

Pro zadání absenční dražby se nejprve přihlaste nebo zaregistrujte.

Aukční přirážka činí 20 % ke kladívkové ceně.

Písemný limit
Částka v CZK
Telefonní dražba
Podat nabídku