Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Balón

A70/064

Kamil Lhoták (1912-1990)

BALÓN

1984
Barevná litografie na papíru, 49,8x34,7 cm, čísl., sign. a dat. dole "57/200, Kamil Lhoták 84". Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Kamil Lhoták - malíř, grafik a ilustrátor, jeden ze zakládajících členů Skupiny 42. Na přání matky vystudoval práva, ale zajímal se mnohem více o výtvarné umění. V roce 1939 uspořádal v Beaufortově galerii v Jungmannově ulici svou první výstavu, roku 1943 se prezentoval na společné výstavě Skupiny 42. V roce 1954 se spřátelil se spisovatelem Adolfem Branaldem, ilustroval jeho knihu Dědeček automobil a spolupracoval s ním i při natáčení stejnojmenného filmu. Během 60. a 70. let vytvářel desítky obrazů ročně, pořádal výstavy, ilustroval knihy. Byl nositelem např. ceny Václava Hollara (1967), titulu zasloužilý umělec (1967) či mezinárodní ceny J. G. Herdera (Rakousko, 1980). Jako malíř byl samouk s nezaměnitelným rukopisem. Pro jeho tvorbu je typické okouzlení moderní technikou: horkovzdušnými balony, vzducholoděmi, letadly, bicykly, automobily, závodišti, komíny a nádražími. Po vzoru kolegů ze Skupiny 42 nacházel náměty i v zákoutích pražské periferie a dokázal je zobrazit s až snovým nádechem. Spolupracoval rovněž s animovaným filmem, např. s Jiřím Trnkou.