A70/074
Ferdinand Engelmüller (1867-1924)
STŘEDOMOŘSKÁ KRAJINA
1902
Olej na plátně, 124x157,5 cm, sign. a dat. vpravo dole "F. ENGELMÜLLER 1902.".
Rámováno.
Ferdinand Engelmüller byl v roce 1889 přijat bez zkoušky do odb. školy prof. Julia Mařáka na malířské akademii v Praze. Tam setrval do r. 1894. První jeho obraz "Na mrtvém rameni Labe" byl vystaven r. 1891 na zem. jubil. výstavě v Praze. V r. 1896 byl mezi zakladateli spolku Mánes, jehož se stal jednatelem. R. 1897 založil malířskou školu, která postupně vychovala Ot. Nejedlého, Jar. Šetelíka, Ot. Štáfla, Ant. Porketa a mnohé další. Této škole se dostalo později r. 1920 státní subvence jako přípravce žáků pro malířskou akademii v Praze. R. 1898 se rozešel s Mánesem a stal se členem JUV v Praze, kde roku 1899 vystavoval 12 svých pastelů. Je zastoupen ve všech významných českých sbírkách a galeriích.