A70/090

Jan Kotík (1916-2002)

BEZ NÁZVU

1960
Olej na plátně, 60,4x80,4 cm, sign. a dat. vpravo nahoře "J. Kotík 60". Rámováno. DOPLNIT LITERATURU Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Jan Kotík - český akad. malíř, průmyslový výtvarník, grafik a pedagog (prof.). Syn malíře Pravoslava Kotíka, 1935-1941 studoval u prof. Bendy na pražské uměleckoprůmysl. škole. Člen Skupiny 42, Umělecké besedy a SČUG Hollar, 1974 zakladatel skup. Systhema. Rané období souvisí s civilizačním programem Skupiny 42 a vychází z postkubistické stylizace. Když nemohl v 50. letech vystavovat, věnoval se designu. Procházel obdobím geometrické abstrakce, experimentoval také s variabily. V 70. letech se zabýval transformací principů kinetismu, minimalu, poverismu aj., opíral se o konceptuální postupy. Zač. 80. let se vrátil k malbě s náznakem figurace. Věnoval se též sklářské tvorbě. Jeho obrazy v duchu expresívní abstrakce si získaly uznání také v Německu, kam v 70. letech emigroval.

Vyvolávací cena: 70 000 Kč
Vydražená cena: 300 000 Kč