Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Červený herec

A70/094

Mikuláš Medek (1926-1974)

ČERVENÝ HEREC

1968
Kombinovaná technika - olej a email na plátně, 120x74 cm, sign. a dat. vpravo dole "MEDEK 68". Rámováno. Publ.: Vratislav Effenberger, Anna Fárová, Antonín Hartmann a kol., Mikuláš Medek (kat. výst.), Galerie Rudolfinum Praha 2002, s. 125. Foto malíře při práci na obrazu, ibidem, s. 179 ("V atelieru 1967"). Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Mikuláš Medek - český malíř, jedna z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších postav českého i světového malířství 2. poloviny 20. století; vnuk Antonína Slavíčka, syn generála a spisovatele Rudolfa Medka a bratr Ivana Medka. Studoval Státní grafickou školu v Praze (1942–1944 ) a Akademii výtvarných umění (1945–1946). Studia zde ani na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u F. Muziky a F. Tichého nedokončil, po komunistickém převratu byl vyloučen. V roce 1951 se oženil s fotografkou Emilou Tláskalovou. V 60. letech byl přijat do Svazu výtvarných umělců. Jeho první větší výstava proběhla v roce 1963, nejcelistvější přehlídka pak v Galerii Rudolfinum v roce 2002. Medkovo dílo zpočátku vycházelo ze surrealismu. V roce 1952 nastává existenciálního období a na přelomu 50. a 60. let dospěl umělec k abstrakci. V závěru své tvorby rozvíjel imaginativní malbu a věnoval se rovněž knižní ilustraci. Po roce 1960 bylo Medkovi umožněno realizovat některé veřejné zakázky, např. oltářní obraz kostela v Jedovnicích (1963) či kompozice pro interiéry kanceláří ČSA v Damašku, Košicích (1963), Paříži (1964), Praze-Ruzyni (1969) a New Yorku (1970).

Vyvolávací cena: 3 200 000 Kč
Vydražená cena: 6 350 000 Kč