A70/112
Josef Istler (1919-2000)
FANTOM
1982
Olej na plátně adjustovaném na dřevěné desce, 94x74,5 cm, sign. a dat. vpravo dole "Istler 82".
Obraz vytvořený na objednávku přímo pro Alexandra Skalického je zásadním projevem vrcholného autorského stylu. Figura v extatické formě se stává symbolem zobrazujícím v sobě celou šíři autorova vývoje od surrealismu válečné epochy až po dobové vnímání abstraktní malby plné symbolických a smyslových významů. To vše v barevně i malířsky brilantním provedení plném nejjemnějších detailů, stejně jako dokonalých barevných přechodů.
Rámováno.
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).