Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Monostruktura II

A70/131

František Kyncl (1934-2011)

MONOSTRUKTURA II

2000
Kombinovaná technika - frotáž, kvaš a pastel na papíru, 29,7x29,9 cm, verso sign. a dat. tužkou "F. Kyncl 2000".

František Kyncl - český malíř a sochař, jeden z nejvýznamnějších českých konstruktivistů 2. pol. 20. stol. Studoval plastiku a interiérovou architekturu na SUPŠ v Praze (1950-1953), po emigraci pak Akademii umění v Düsseldorfu (1969-1971) pod vedením G. Hoema; později zde v letech 1981-1982 vyučoval. V polovině 70. let vydával časopis Schwarz auf Weiß, mapující českou nezávislou i exilovou výtvarnou scénu. Od expresivně stylizovaných portrétů směřoval ke geometrickým strukturám, na jejichž základě pak vytvářel série frotáží, snímaných z těchto objektů. Prostorové struktury od konce 80. let postupně nahradily kresby, zachycující pravidelné sítě z navzájem propojených bodů. Jeho dílo je zastoupeno např. ve sbírkách NG Praha či MG Brno.