Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Na hlavě se zdobiti

A70/144

Vladimír Preclík (1929-2008)

NA HLAVĚ SE ZDOBITI

1980
Dřevo mořené, polychromované, v. 34 cm, na spodní straně sign. a dat.: "V. PRECLÍK 80". "Humor je způsob moudrosti (...) ze všech nejobtížnější. (...) Ve všech uměních je humor vzácná věc, někdy docela nemožná. (...) Ale sochařství svou strnulou vážností je obrněno proti humoru. Pamatuji si z našich dávných setkání, jak se Preclík rád posmíval pomníkům, samému jejich principu. (...) Celé Preclíkovo dílo by se dalo nazvat Antipomníky. Znásilnit strnulou vážnost sochy, to je Preclíkův historický výkon. Naučil sochařství úsměvu." (cit.: Milan Kundera, Naučil sochařství úsměvu, in: Jaroslav Malina a kol., Vladimír Preclík, Brno 2002, s. 120 a n.) Publ.: Jan Baleka, Vladimír Preclík, Praha 2004, s. 272. Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Vladimír Preclík - český sochař, řezbář, malíř, spisovatel a pedagog. Na zámku v Bechyni se nachází Muzeum V. Preclíka se stálou expozicí jeho děl. Další je umístěna v jeho rodném Hradci Králové, kde se učil řezbářskému řemeslu. Poté studoval Vyšší školu sochařsko-kamenickou v Hořicích a VŠUP v ateliéru J. Wagnera. Vystavovat začal v roce 1958, uskutečnil přes 80 samostatných výstav doma i v zahraničí. Roku 1967 byl vybrán mezi největších 50 sochařů světa a jeho Strom života byl vystaven na světové výstavě EXPO´67 v Montrealu. Jeho dílo je zastoupeno ve všech krajských galeriích v ČR a významných muzeích v zahraničí, např. v Centre Pompidou. Jeho první manželkou byla akademická sochařka a malířka Zdena Fibichová. V 60. letech spoluzakládal a organizoval Mezinárodní sochařská sympozia v Hořicích, obnovená počátkem 90. let. Roku 1990 byl jmenován profesorem sochařství na VUT v Brně, 1993 spoluzaložil a stal se prvním děkanem FAVU. Byl mj. předsedou uměleckého spolku Mánes, Unie výtvarných umělců ČR, Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska, prezidentem Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích.