Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Reliéf

A70/145

Zdena Fibichová (1933-1991)

RELIÉF

1. pol. 70. let 20. stol.
Reliéf, červená hlína, barevně glazováno, zlaceno, 32x32 cm. "Cyklus Z rodinného alba otevírá u Fibichové tématiku čerpající z rodinného prostředí a z domácích prací, ze které bude čerpat až do počátku osmdesátých let. Vedle zmíněného cyklu stojí skupina reliéfů podobných rozměrů (většinou 33 x 28) datující se do období 1970-1972, která tyto motivy systematicky pojednává. Fibichová se v nich zabývala náměty, které jsou pro zpracování v keramice netradiční - snažila se přitáhnout pozornost k běžným až banálním domácím úkonům a upozornit na jejich skutečný význam tím, že je převáděla do materiálu, který je pro ně absurdní (...). Postupy čerpala z výhradně ženských činností a tuto tématiku pojednávala s poetikou, která jí byla vlastní (Zastláno, Pečlivě prostřeno, Ošetřeno). (...) Ráda také keramické pláty stříhala, a dokonce je formovala do tvaru, který simuluje krejčovský střih (Střih). Často s hlínou zacházela, jako kdyby to byla látka, a tuto skutečnost potvrzovala otiskováním do ní různých tkanin s výraznou texturou, jako například krajky či výšivky (Čepec)." (cit.: Vendula Vašátková, Zdena Fibichová (1933-1991), dipl. práce, ÚDU FF UK, Praha 2008, s. 97 a n.) Srov.: Zdena Fibichová, Poezie z hlíny pálené, glazované a zlacené, Brno : Moravská galerie, 1977, obr. 61 (Loktuše). Provenience: sbírka Alexandra Skalického.