Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Kreuterbuch - Herbář

A71/005

Adam Lonicer (1528-1586)

KREUTERBUCH - HERBÁŘ

1598 (desáté doplněné vydání)
Vel. 4°, 29x20 cm. Pevná kartonová vazba s koženým hřbetem a deskami potaženými mramorovaným papírem. Červená ořízka. Dobově kolorováno. 344 číslovaných listů. Číslováno římskými číslicemi na líci listu v pravém horním rohu. Německý překlad knihy Naturalis historiae opus novum. Předmluva od autora Adama Lonitzera z roku 1582. Vydal: Christian Egenolff 1502 - 1555. Kreuterbuch Kunstliche Conterfeytunge der Baume Stauden Hecken Kreuter Getreyde Gewuertze. Mit eigentlicher Beschreibung derselben Namen in sechserlen Sprachen Nemlich, Griechisch, Latinisch, Italienisch, Frantzösisch, Teutsch und Hispanisch und derselben Gestalt natuerlicher Krafft und Wirckung. Sampt kuenstlichem und artlichem Bericht deß Distillierens. Item von fuernembsten Gethieren der Erden Voegeln und Fischen. Deßgleichen von Metallen Ertze Edelgesteinen Gummi und gestandenen Saefften. Jetzo auss fleissigst zum lechstenmal von neuwem ersehen und durchauss anvielen Orthen gebessert auch weit uber alle vorige Edition gemehret mit vollkommenen miglichen Registern alles Innhalts. Durch Adamum Lonicerum, der Artzney Doctorem, und verordneten Physicum zu Franckfort am Mayn. Cum Inuictissima Casarea Maiestatis Gratia a Priuilegio and Octennium. Zu Franckfort b… (Zbytek textu a datace chybí - dohledáno v Münchener DigitalisierungsZentrum, Digitale Bibliothek). "Bylinková kniha, umělá vyobrazení stromů, trvalek, keřů, bylin, plodin, koření. Se skutečným popisem stejných jmen, v šesti jazycích, tj. řečtině, latině, italštině, francouzštině, němčině a hispánštině, a stejného tvaru, přirozené síly a účinku. Spolu s umělou a typickou zprávou o destilaci. Jtem z nejdůležitějších zvířat na Zemi, ptáků a ryb. Stejně tak kovy, rudy, drahé kameny, kaučuk a kořeněné šťávy. Nyní znovu pilně viděno a naposledy a na mnoha místech důkladně vylepšeno, také mnohem rozšířenější než předchozí vydání, s úplnými užitečnými rejstříky veškerého obsahu." Adamum Lonicerum, ... Dědicové Christiana Egenolffa, Frankfurt nad Mohanem 1598 Převázáno. Listy odborně restaurovány. Chybí Register Deutscher Namen Baume Hecken Stauden Kreuter … a Gemeiner Innhalt dieses Kreuterbuchs a sedm posledních listů. Jedna z historicky nejzásadnějších a nejdéle vydávaných učebnic a příruček, daleko přesahující svým obsahem výčet uvedený v názvu. V Německu stále vydávána až do první poloviny 18. stol.

Adam Lonicer - německý botanik. Studoval v Marburgu a na univerzitě v Mohuči. Roku 1553 se stal profesorem matematiky na univerzitě v Norimberku a také v Marburgu, o rok později doktorem medicíny na mohučské univerzitě, pak se stal městským lékařem ve Frankfurtu nad Mohanem a začal učit na tamním gymnáziu. Oženil se s dcerou frankfurtského vydavatele Christiana Egenolffa, po jehož smrti roku 1555 zdědil podíl ve firmě, která se specializovala na oživování starých herbářů a kde předtím pracoval jako korektor, vedl ji dále spolu se svými švagry a mezi léty 1557-1577 tu čtyřikrát vydal svůj herbář.