Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae

A71/006

↑ Zpět na položky « »

Matthäus Merian (1593-1650)

Martin Zeiller (1589-1661)

TOPOGRAPHIA BOHEMIAE, MORAVIAE ET SILESIAE

Vel. 4°, 31,5x21 cm, něm. 192 s. + reg. Polokožená pevná vazba (nová). „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae, das ist Beschreibung vnd eigentliche Abbildung der Vornehmsten vnd bekandtisten Stätte und Plätze in dem Königreich Boheim vnd einverleibten Landern, Mähren vnd Schlesien. An tag gegeben vnndt Verlegt durch. Matthaeum Merian In Franckfurt. 1650. Cum priuilegio Sac: Caesar: Maijestatis.“ Místy drobná poškození hmyzem, několik ohnutých rohů, jinak ve velmi dobrém stavu.

Matthäus Merian - švýcarský rytec a nakladatel působící především ve Frankfurtu nad Mohanem. Mědirytectví se vyučil u Dietricha Meyera v Curychu a pak pracoval ve Francii, zvláště v Paříži, v Holandsku a ve Svaté říši římské. Usadil se posléze ve Frankfurtu, kde se svým tchánem Theodorem de Bry vedl rozsáhlou mědiryteckou dílnu. V roce 1627 začal vyučovat původně českého rytce Václava Hollara. Z jeho rytin je třeba uvést zejména soubor vedut evropských měst "Topographia Germaniae" (text od Martina Zeillera, vydáváno ve Frankfurtu od r. 1640; dokončeno až po Merianově smrti r. 1688, celkem 30 svazků a přes 2000 rytin). Merianovy obrazy měst i krajin vynikají výtečnou perspektivou a pečlivým provedením i nejmenších detailů.

Martin Zeiller – německý protestantský spisovatel období baroka. Po absolutoriu gymnázia v Ulmu studoval od roku 1608 historii a práva ve Wittenbergu. Poté pracoval jako domácí učitel v protestantských šlechtických rodinách a také jako notář, např. v Linci. Od roku 1629 působil v Ulmu na různých úředních pozicích v oblasti školství. Jako neobyčejně produktivní polyhistor a spisovatel-kompilátor sestavil celou řadu knih, např. různé cestovní slovníky a lexikony, přičemž k jeho nejvýznamnějším dílům patří spolupráce na "Topographii Germaniae" Matthäuse Meriana.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »