A71/047

Johann Elias Ridinger (1698-1767)

1750
Mědirytina na papíru, 41,4x56,7 cm, zn. "I. El. Ridinger inv. pinx. Sculps. et. excud. Aug. Vind.". Celý soubor patří k největším a nejvýznamnějším dílům E. Ridingera. První studie k cyklu vznikaly již v r. 1722 a až do r. 1746 je soustavně cizeloval. Soubor byl vydán v r. 1750. Jedná se o velmi vzácný tisk vysoké kvality, kontrastní bez skvrn a poškození. Rámováno, zaskleno. Thienemann 807; Nagler 6. - List 1. ze souboru 12 listů: "Das Paradies oder die Schöpfung und der Sündenfall des ersten Menschenpaares". Původní tisk v dobové adjustaci, perfektní stav.

Johann Elias Ridinger – malíř, kreslíř a rytec, nejslavnější barokní mistr ve zpodobňování lovné zvěře, v uměleckém ztvárnění všech způsobů lovu tehdejší doby. Jako čtrnáctiletý nastoupil do učení k ulmskému malíři Christophu Reschovi. Tři roky strávil ve službách hraběte Metternicha. Po návratu do Augsburgu navštěvoval malířskou akademii, záhy se stal známým a oblíbeným tvůrcem. Jako vážený občan a oslavovaný umělec se v roce 1759 stal ředitelem malířské akademie v Augsburgu. V Ridingerově díle pokračovali jeho synové Martin Elias (1730-1780) a Johann Jakob (1736-1784).