Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Cesta v parku

A71/118

Antonín Slavíček (1870-1910)

CESTA V PARKU

1897 - 1900
Olej na plátně, adjustováno na malířské lepence, 84x65,5 cm, sign. vpravo dole "Ant Slavíček",na rubu potvrzení pravosti od Maxe Švabinského. K dílu náleží odborný posudek potvrzující originalitu díla, vystavený v roce 2022 PhDr. Mgr. Michaelem Zachařem. Citováno z posudku PhDr. Michaela Zachaře: "Tomešův soupis uvádí v oddíle rok 1900 pod č. 104 položku bez reprodukce [...] rozměry nezištěny, vystaveno SVU Mánes, 1932, č. k. 32 s datací 1900. S velkou pravděpodobností půjde o tento obraz, třebaže bych jej datoval dříve, a to do let 1897 -1898... Důležitá je i okolnost, že obraz má pocházet z majetku Maxe Švabinského, s nímž Slavíček vystavoval ve Vídni roku 1900 práce z předchozích let." Za laskavou konzultaci děkujeme PhDr. Šárce Leubnerové. Rámováno. Stav A.

Antonín Slavíček - pražský rodák, po kratším pobytu v Mnichově vstoupil roku 1887 na pražskou Akademii do školy J. Mařáka. Po Mařákově smrti roku 1899 krátce vedl krajinářský ateliér, definitivu na Akademii ale nezískal. V roce 1909 ochrnul po záchvatu mozkové mrtvice a po měsících zoufalství se rozhodl opustit život. Stalo se tak 1. 2. 1910 v Praze.