Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Údolí řeky Svratky

A71/126

Josef Jambor (1887-1964)

ÚDOLÍ ŘEKY SVRATKY

1940
Široké říční údolí rámované pozvolnými svahy zalesněných kopců. Autorův stálý inspirační zdroj, v němž nacházel tisíceré polohy barevné škály, kterými se skutečným mistrovstvím vyvolával pocity a dojmy, které prožívá každý návštěvník té krásné a tajuplné krajiny Českomoravské (zde té moravské části) vysočiny. Skvěle zachycená atmosféra raného podzimu, s trávou již poznamenanou prvními mrazíky, zhnědlými korunami listnáčů a ostře kontrastující zelení vzešlých ozimů na terasovitých políčcích, balancujících na hraně mrazové kotliny pod stíny hlubokých lesů, již se halících do mlžného oparu slibujícího první sníh. Vynikající ukázka krajinomalby prozrazující autorovu fascinaci milovaným krajem kolem Tišnova, stejně jako jeho dokonalou znalost soužití člověka a přírody ve všech jeho polohách. Olej na plátně, 89x68 cm, sign. a dat. vpravo dole „J. Jambor 1940“. Rámováno v původním blondelovém rámu. Stav A.