A71/759
Karl Korschann (1872-1943)
Morava, Brno, Slévárna Ignác Storek
PIJÍCÍ KACHNA
30. léta 20. stol.
Dekorativní plastika pijící kachny, litina černě patinovaná, na boční straně obdélného plintu značeno: "K. KORSCHANN", na svrchní straně litecká značka brněnské slévárny Ignáce Storeka. Rozměry soklu 4,5x14,7 cm, celk. v. 8 cm.
Firmu založil v roce 1861 Ignác Storek. Závod v prvních letech dobře prosperoval, což umožnilo postupný rozvoj. Hlavními odběrateli odlitků byly státní dráhy, strojírenské a textilní podniky a cukrovary. Po smrti zakladatele r. 1889 převzal firmu jeho syn Jindřich Storek. Hlavní rozkvět pak nastal po r. 1902, kdy byla postavena nová správní a administrativní budova včetně nových laboratoří. R. 1905 byly pak zakoupeny rozsáhlé pozemky v okolí dnešní Šmeralovy a Stavební ulice, kde bylo v roce 1908 započato se stavbou nové ocelárny. Nástupnickou organizací firmy Ignác Storek byly od r. 1949 Spojené strojírny a slévárny B. Šmerala, n. p., Brno. Jako Šmeral Brno, a. s. funguje strojírna dodnes.